Nabíječka - Mystery LCD Digital Balanced Charger and Discharger. 


Chytrá nabíječka se vždy hodí. Bohužel tyto nabíječky jsou drahé a tak po spatření nabídky v zahraničním internetovém obchodě jsem se rozhodnul pro "výhodnou" koupi.


V internetovém obchodě www.dealextreme.com jsem našel nabíječku Mystery LCD Digital Balanced Charger and Discharger. Protože doposud jsem nabíječky napájel z laboratorního zdroje, ten má dost velkou spotřebu a je ho na takovou práci škoda, vybral jsem ještě zdroj 90W Digital Universal Laptop Power Supply http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.11937 . Vzhledem k tomu, že dolar byl za za 16 kč, tak jsem neváhal a objednal.


Zdroj a nabíječka Zdroj, 90W Digital Universal Laptop Power Supply je doplněn sadou koncovek, které jsou pro mne většinou exotického charakteru. Koncovka jde do protikusu na kabelu poměrně ztěžka zasunout a ještě hůře sundat, pravděpodobně je to záměr, vzhledem k původnímu určení se asi počítá, že po výběru koncovky se již nebude měnit. Koncovka má pro připojení ke kabelu dva kolíky, každý o jiném průměru, takže nelze ovlivnit polaritu opačným nasazením konektoru. Naštěstí pro připojení objednané nabíječky lze vybrat vhodnou koncovku a pasuje i polarita. Po zapnutí zdroje se na displeji zobrazí výstupní napětí a tlačítkem vedle něj výstupní napětí měníme. Po každém stisknutí se změní na jinou hodnotu a po dosažení poslední se přejde na první. Po několika vteřinách od zapnutí zdroje již nelze napájecí napětí měnit. Pokud jej chceme změnit musíme zdroj vypnout a opět zapnout. Po zapnutí si zdroj posledně nastavené napětí pamatuje. Lze volit následující napětí 12V / 15V / 16V / 18V / 19V / 20V / 24V. Lze odebírat až 90W. Při zkušebním zatížení 3A nebyl pokles výstupního napětí větší jak 0,5V. Vzhledem k celkem tenkému kabelu lze část ztrát přičíst i ztrátám na tomto kabelu. Vedle možnosti nastavitelného napětí je i na zdroji USB konektor, ze kterého je možno odebírat 5V / 1,5A, což je velmi vhodné pro nabíjení zařízení nabíjených, napájených z USB. Samozřejmě je v konektoru USB jen napájení.


Redukce Protože mám i nabíječku SHARK, tak jsem si vyrobil “redukci“ pro přichycení krokosvorek pro napájení SHARKa. Vypadá to trochu srandovně, ale svůj účel to plní. Zdroj splnil má očekávání a napájecí USB je příjemným doplňkem.


Zdroj a nabíječka Nabíječka byla dodána v elegantním hlinkovém kufříku s různými propojovacími kabely. Provedením vypadá jako brácha od mnoha obdobných nabíječek prodávaných u nás v kamenných obchodech. Ovládání je klasicky pomocí čtyř tlačítek, menu je velmi podobné jen rozložení popisů na displeji je trochu jiné. U nastavení proudu v režimu Nixx není možnost volby AUTO.


Připojení napájení je pomocí konektoru, ale mechanická konstrukce umožňuje vyvést vodiče nebo vložit zdířky. Na straně napájení je ještě konektor pro připojení čidla nebo jej lze použít pro komunikaci, volba funkce konektoru se provede v menu. Konektory balancéru jsou zapojeny jinak než jsou u nás dodávány na článcích.


Stabilizátor Tranzistor Po otevření nabíječky a její prohlídce jsem zjistil, že výkonové prvky nejsou izolovány od hliníkového dna a jsou o něj zlehka opřeny, izolaci tvoří vlastně jen eleox. Nezjišťoval jsem co by se stalo, kdyby se oba prvky, tranzistor a stabilizátor dostaly přes dno do zkratu a zda tak jak jsou přitlačeny-nepřitlačeny mají dostatečný odvod tepla.


Izolační podložka Upravil jsem polohu stabilizátoru a tranzistoru tak, aby byly izolovány a zároveň měli lepší styk s hliníkovým dnem pro zlepšení chlazení. Koupil jsem v GM růžové tepelně vodivé izolační podložky, jsou větší než použitá pouzdra to proto, abych se nemusel přesně strefovat a bylo vidět kde je podložka.


Přitlačení gumou Vypájel jsem tranzistor. Podložku jsem z obou stran natřel silikonem a „přilepil tím silikonem“ na tranzistor. Vsunul tranzistor do vyčištěných otvorů v desce plošných spojů. Mezi desku a tranzistor jsem vložil kousek černé pěnové gumy. Guma slouží k přetištění součástky ke dnu. Stejně jsem postupoval i se stabilizátorem. Nasadil jsem dno a přišrouboval k desce plošných spojů, je nutno dávat pozor, ať nevypadnou gumy a izolační podložky. Nakonec se součástky zapájí.


Bez krytu Při zkoušení nabíječky jsem zjistil, že při nabíjení ukazuje hodnotu napětí o 0,22V menší než je skutečnost. Což by se Lixx článkům nemuselo příliš líbit. Hledáním v internetu jsem zjistil, že pokud se stisknou tlačítka Dec a Start najednou a zapne se napájení, přejde nabíječka do režimu „kalibrace“. Bohužel v tomto režimu se mi nic nepodařilo rozumě nastavit, nevím jak postupovat, nabíječka snižuje na výstupu své napětí a je možno pomocí Dec a Inc nastavovat nějaký korekční činitel. Napětí na výstupu se mění tak rychle, že se nedá pomocí kontrolního voltmetru odečítat.


Bez dipleje Proto jsem se rozhodl najít vstupní obvody pomocí, kterých procesor měří napětí na akumulátoru a upravit vstupní dělič. Tedy předpokládal jsem, že něco takového najdu. Toto ovšem vyžadovalo sundat displej, ale ten je naletovaný na kolících. Kolíky jsem přestříhal a jejich pozůstatky odsál z desky i displeje. Tuto operaci mi z neznámých příčin displej nepřežil, i když jsem se choval ohleduplně. Jako jeho náhradu jsem našel u www.tme.cz displej RC1602BB.
Displej je k procesoru připojen takto:
D4 PC3
D5 PC2
D6 PC1
D7 PC0
E PC4
RS PC5


Konektor Podložení víčka Na desku jsem naletoval řadu dutinek a na displej kolíky, jejich délku jsem upravil tak, aby se vešly celé do dutinek a dutinky se opřely o displej. Tím se sice zvýšila výška sestavy, ale mohu kdykoliv displej jednoduše sundat. Displej po úpravě trochu vyčuhuje a víčko nejde nasadit na doraz. Proto jsem víčko vypodložil podložkami. Vznikne tak mezera a je třeba trochu opatrnosti, ať se přes ni nedostane do nabíječky nějaký nevhodný materiál, např kousek drátu.


Utopená tlačítka Podložením víčka došlo k zapuštění pod tlačítek pod povrch víček. Nejdříve jsem uvažoval vyměnit hmatníky za delší, ale původní jsou velmi dobře přilepeny. Po chvíli zkoušení ovládat zapuštěná tlačítka jsem usoudil, že i přes jejich zapuštění je ovládání přijatelné a alespoň nedojde k náhodnému stištění tlačítek


Zapojení Při hledání děliče jsem nastavil různé úrovně na výstupu nabíječky, pro nahrazení akumulátoru jsem "nabíjel" vhodnou zenerovu diodu.

Vstup ATmega32 Výstup z nabíječky

12,2V/100mA 4V0,5A
ADC0 0,06 0,33
ADC1 0 0
ADC2 0,65 0,65
ADC3 0,04 0,21
ADC4 1,67 1,67
ADC5 0 0
ADC6 0 0
ADC7 4,95 4,95
AREF 2,5 2,5

Z tabulky je patrné, že na vývodu ADC0 je měření napětí a na vývodu ADC3 je měření a AREF je referenční napětí, pravděpodobně z referente TL431. Dalším zkoumáním nabíječky jsem zjistil a vykreslil kousíček zapojení, který je na obrázku, důležitý pro měření napětí. Vlastní vstupní dělič napětí je tvořen R26 a R27, asi se jedná o přesné odpory. Z měřeného napětí a jeho výstupu na děliči a ze zobrazované hodnoty je možno vypočítat vhodný paralelní odpor k R26 nebo R27.


Úprava děliče Úprava děliče Provedení děliče je vidět na obrázku, jedná se o dva odpory v SMD napájené nastojato a vrchem propojené, původně místo propoje byl taky odpor. Po sletování, úpravy děliče, je nutno dostatečně dlouho počkat, aby odpory zchladly na okolní teplotu. Pak teprve provedeme kontrolu, jak se povedlo napětí zkorigovat a případně provést další korekci. Na třetí pokus se mi podařilo dostavit odpory tak, že odchylka nebyla větší než 20mV.


Po sestavení nabíječky jsem dodatečně zjistil, že chyba je i při vybíjení, toto už jsem neřešil, neboť se dá nastavit jiné konečné napětí při vybíjení. Ještě je nutno dodat, že hlasitost zvukové signalizace je nezvykle hlasitá, částečně je možno toto ovlivnit přelepením bzučáku. Vestavěný balancér jsem nezkoušel, ale při bližší prohlídce se nejeví příliš důvěryhodně.


Můj závěr:
Jako druhá nabíječka a na hraní je to dobré, pokud ještě připočteme to, že v době mého nákupu byl dolar za 16 kč, ale raději koupit něco u nás v kamenném obchodě, kde v případě problémů je možno tyto řešit. V současné době nabíječku využívám pro nabíjení.


Rozdělil jsem se o své zkušenosti s panem Vladimírem Nerudem a zde jsou jeho další postřehy:
Oproti Vaší nab. jsem měl pouzdra TO220 asi 1 mm nad zadní stěnou, takže se hřály docela dost. Teď je teplota OK. Co se týká toho kalibračního režimu, tak je třeba kalibrovat s připojeným akumulátorem. Nastavit to jde + - 20 (asi 200mV). Já nastavil maximum, tj. +20 a teď mi to ve srovnání s mým Metexem ukazuje s odchylkou cca 10mV, což je dobré. Ovšem nemá to vliv na zobrazení napětí na jednotlivých článcích. Tam ta chyba je stále, když je výstup 8,40 (4,20 a 4,20), tak jednotlivé články ukazují 4,15 a 4,15, ale to už mi nevadí, beru to jen jako orientační porovnání a to souhlasí. Ještě bych chtěl zprovoznit kabel se softwarem do PC Měly by fungovat programy SharkLab: http://www.volny.cz/vladimir__p/SharkLab.html a LogView: http://www.logview.info/cms/index.php?d_logview_info Vladimír.