Přešel jsem na 2,4 GHz

Před prázdninami 2010 jsem se dostal do zvláštní situace. Kam jsem přišel a chtěl létat tam bylo rušení, drobné záškuby kormidel, které v případě lodi nejsou téměř na její plavbě vidět, ale u letadla to může představovat tragický konec. Toto rušení se projevovalo i na místech která byla v minulých letech zcela bezproblémová.


Vysílač Optic6 40 MHz Zprvu jsem měl podezření na přijímač či vysílač. Při zkouškách na různých místech s třemi různými vysílači a pěti přijímači od různých výrobců s různými krystaly / kanály se ve většině kombinací serva více méně zaškubávala stejně. Dala se vybrat jedna kombinace která byla se zatajeným dechem, pro letadlo, použitelná. Ostatní kombinace přestávaly po cca padesáti metrech v podstatě fungovat. Při výjezdu daleko od civilizace a přezkoušením nejproblémovější sestavy se žádné rušení neprojevilo. Je možné že v okolí Ostravy na místech kde chodím létat se zvýšilo rušení, nebo se mi rozladily všechny věci najednou nebo....


Optic6 s Twin a JetiBoxem Již předtím jsem uvažoval o přechodu na 2,4 GHz. Mimo jiné mne také lákala možnost přenosu telemetrie z modelu. V konferencích na webu jsem zkoušel zjistit co si vybrat za systém do mého Optika 6. Bohužel se z informací, které jsem dostával v konferencích, nevyplynulo nic co by mi zásadně zjednodušilo rozhodnutí. Snad jen to že výběr zúžil na dva domácí výrobce. Přechod jsem však stále odkládal neboť jsem neměl doposud žádný zásadní důvod. Nakonec po havárii jednoho letadla, z důvodu rušení, jsem se tedy rozhodl k přechodu


Tx modul pro Optic6 Vybral jsem si systém Twin od firmy MZK servis. K tomuto rozhodnutí mne vedla cena za set libovolného TX modulu a přijímače TWIN ve výši 1990,- Kč dokoupil jsem ještě jeden osmikanálový přijímač s přenosem telemetrie.


Po objednání, bylo doručeno téměř obratem. Tedy téměř, neboť přestože jsem byl zrovna doma tak se zaměstnanci České pošty nenamáhaly s doručením a ani nevhodily žádný lístek a až jsem si šel pro jinou zásilku na poštu tak jsem se dozvěděl že tam mám uložen ještě jeden balíček. No je to taková obehraná písnička kterou čas, konkurence a ani stížnosti nezmění, pošťáci-rošťáci.


Zacvaknul jsem modul vysílače do mého Optica 6, přijímač do Elektro Trenéra od Raicharda baterky do kapsy a vyrazil na louku o které vím že se tam nedá, z důvodu rušení, moc létat. Louka je těsná ze dvou stran obehnaná vedením 22 kV s trafostanicí a fabrikou která evidentně produkuje takové rušení že na 40 Mhz se nedá nic ovládat už ve vzdálenosti 20 metrů. První opatrné prolétnutí proběhlo dobře a potom jsem pomalu v kruzích zvětšoval vzdálenost až do opadnutí prvotního napětí. I při letu na hranici výšky cca 200 m se neprojevily nejmenší problémy s ovladatelností. A i při průletem přes „mrtvou zónu“, pod zmiňovaným vedením, se neobjevily žádné problémy s ovládáním.


Surikata ze stavebnice od fa. Raichard Byl jsem spokojen, konečně mohu osadit svou Surikatu a jít ji zalétat na známá místa, aniž bych případnou ztrátu musel přičíst na vrub techniky.


Následovalo zprovoznění telemetrie. Toto mě stálo kus života a hromádku vyrvaných vlasů. Obecně lze říci že návody k modelářským výrobkům jsou velmi, velmi strohé a pokud jste začátečník, máte takový výrobek v rukou poprvé a nemáte nikoho s předchozí zkušeností tak to může být poněkud stresující. Člověk neví zda výrobek správně funguje nebo je takový blbec. Teprve na adrese http://www.lmk-cmelak.ic.cz/blog/mzk-twin-24-ghz-instalace-a-uzivatelske-zkusenosti/ jsem nalezl postup jak správně spárovat a zapnout telemetrii. Jojo když víte jak nato tak je to jednoduché. Autorovi článku děkuji že mi zbyly ještě nějaké vlasy.


Problém s párováním a zapnutím telemetrie se ještě spojil s dalším a tím byla neochota komunikovat s Jeti Boxem. Vstup Jeti Boxu je na můj vkus poněkud „zajímavě zapojen“. Po doplnění vytahovacího odporu 22k již vše fungovalo tak jak má. Nevím zda je problém v Jeti Boxu nebo modulu vysílače či ve „vzájemné nesnášenlivosti“ těchto konkrétních dvou kusů, v okamžiku kdy vše začalo fungovat jak má jsem to již dále neřešil. Odpor nakonec skončil připájený ve vysílacím modulu. Proč? Protože jsem jej měl otevřený.


Opět jsem vyrazil se svým Trenérem dovybaveným variem na louku. Opět jsem byl spokojen. Jen akustickou signalizaci jsem nedokázal dešifrovat a s tímto problémem jsem se nevyrovnal dodnes. Že by v manuálu o zvukové signalizaci za běžného provozu nic nebylo? Snad až potkám nějakého jiného zkušeného majitele Twinu tak mi poradí.


Zespod trčí anténa Co se týče funkční stránky byl jsem spokojen. Jen když jsem položil přijímač, tak jak jsem si zvykl vypadalo to trochu divně a pokud jsem jej tak položil venku tak se kloub antény opíral do hlíny. Pokud jsem přijímač postavil, tak se dříve nebo později vyvrátil na kloub antény. Další problém byl že se mi vysílač s nasazenou anténou nevlezl do kufru.


Vždy se to opře o kloub antény Nějakou dobu jsem na to nelibě koukal a rozhodoval se zda se vrhnout do drobné úpravičky či nikoliv. Nakonec jsem se tedy pustil do mechanické úpravy vysílacího modulu. Rozhodl jsem se modul upravit tak, že z něj nebude trčet anténa a zůstane zachována jednoduchá vyměnitelnost modulu za původní modul na 35/40 MHz.


Po otevření vysílačového modulu jsem byl mile překvapen, neboť je konstruován jako univerzální a jeho úprava bude jednoduchá, v podstatě je již na podobnou konverzi zcela připraven. Anténa je k desce plošných spojů připojena přes mikro konektor používaný ve wifi technice a zbytek se dá zapájet.


Demontoval jsem konektory z krabičky modulu a odpojil vf konektor od desky plošných spojů a odpájel párovací konektor. Otvory po konektorech v krabičce, jsem přelepil samolepkou MZK, tyto samolepky jsou u každého modulu vysílače a přijímače.


Krabička vysílače ve vysílači Krabičku modulu jsem zasunul na své místo ve vysílači a orýsoval její obrys z čela ve směru k anténě.


Označené volné místo Tím jsem si vyznačil volné místo kudy je možno vyvést z krabičky vodiče.


Router již po operaci Ještě jsem potřeboval nový úchyt antény. Posloužil nefunkční router. Držák antény jsem získal odřezáním rohu krabičky routeru. Dá se samozřejmě vyrobit z kousku hliníkového plechu


Pigtajl taky z routeru Stejně tak z routeru byl získán pigtali, kablík s konektorem pro připojení k vf modulu a konektorem pro anténu.


Setava Jeti Box jsem uchytil na původní anténu, k němu přilepil držák konektoru pro anténu. Do boku krabičky vyvrtal díry pro provlečení kablíků vf a komunikaci. Provlékl jsem kablíky přes krabičku, anténí kablík připojil konektorem a kablík pro komunikaci s Jeti Boxem připájel. Pak už jen mechanicky sestavil. Doporučuji po spojení vf konektor na desce plošných spojů opatrně zafixovat vhodným tmelem nebo tavným lepidlem.


Hotovou sestavu si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích. Úprava splnila moje požadavky. Vytváří více méně kompaktní celek který se mi vleze do kufru a vlastně nezabírá žádné místo navíc. Anténa netrčí podivně dolů a nemusím se bát že ji ulomím.
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie


Pokud se rozhodnu pro použití původního modulu stačí povolit držák kterým je uchycen Jeti Box k anténě a vytáhnout vysílací modul. Tím je vysílač v původním stavu a připraven na zasunutí jiného vysílacího modulu.


Co s párovacím jackem, kam si jej mám strčit při párování? Nikam, ten můžeme s klidem vyhodit nebo schovat do šuplíku. Uvnitř vlastně nic není, je to jenom propojka. Stačí komunikační kablík připojený do jeti boxu vysunout a zapojit do konektoru určeného pro napájení jetiboxu. V tomto napájecím konektoru je takové zapojení které nám propojku nahradí. No a každému správnému elektrikáři vždycky něco zbyde


Upozornění:

Pokud by jste se náhodou pustily do takovéto úpravy, byť se může jevit jednoduchá, důsledně zvažte své možnosti a zkušenosti. Jediná chyba může mít za následek zničení vašeho modulu, vysílače či modelu. Samozřejmě je třeba počítat s tím že přijdete o záruku.


Co bych přivítal:

- Místo propojek použít pro nastavování Jeti Box.
- Telemetrie se přenáší z posledního napárovaného přijímače. Chápu že je to s důvodu paralelního provozu dvou přijímačů. Ale kdyby byla možnost nastavení přenosu z každého napárovaného bylo by to pěkné.
- Popis zvukové signalizace. Pro mne nedešifrovatelné pípání.
- Výrobci by mohli uveřejnit podrobnější popis, návod. A ať ušetříme naše lesy tak by stačil na internetu.
- Akustická signalizace od varia nejde nebo se ztrácí v ostatním pípání
- Nižší cenu MZK Boxu


Porovnání s Jeti:

Měl jsem na chvíli půjčený Duplex. V konferenci měli pravdu. Žádný z těchto dvou systémů, při vzájemném porovnání, nemá takové zásadní plusy nebo mínusy aby to jednoznačně rozhodlo pro volbu některého z nich.


Na vodě:

Vyzkoušel jsem Twin na vodě v Monaku-I. Antény trčely jen tak vedle nástavby jakoby z paluby. Nepozoroval jsem žádné problémy ani při ježdění i ve vzdálenosti cca 70 m, kdy už prakticky z ježdění nic není neboť model není pořádně vidět.