Sedmisegmentovka poháněna servy.

06/03/2013

Na RC manii proběhla diskuze o konstrukci časomíry, jedna z diskutovaných možností provedení časomíry bylo vyrobit sedmisegmentovku a jeji segmenty otáčet pomocí serv. Ne že bych chtěl něco takového vyrábět, ale zaujalo mne tato myšlenka. Chtěl jsem si vyzkoušet jak subjektivně vypadá otáčení při němž se změní barva segmentu a tedy jedno číslo. Rozhodl jsem se že na zkoušku jeden segment zrealizuji.

Takže jak jsem řekl, tak jsem udělal. Sice to chvíli trvalo, ale stalo se. Vyrobil jsem si jeden segment poháněný servem. Chtěl jsem vidět jak se to bude subjektivně jevit, opticky. V žádném případě jsem neměl záměr stavět celou segmentovku nebo několik segmentovek.

Segment je vyrobený ze dvou plechovek od piva za sebou, z třetí plechovky je použitý jen proužek, kroužek do kterého jsou ty dvě plechovky vražené. Z jedné strany je v ose plechovek šroub, z druhé strany je příčník a servo. Ložisko pro šroub je jen díra. Servo a ložisko jsou v hliníkovém úhelníku 50x50. Příčníky které spojují servo nebo šroub jsou "vytištěné na 3D tiskárně v rámci jejího zkoušení a oživování. Servo je 9g.

Výsledek je uspokojující, překlápění, otáčení, je to pro mé oko přijatelně rychlé.

Přestože plechovky váží jen pár gramů dochází k překmitávání v koncové poloze, servo prostě nezastaví na místě, zavrní a pak se usadí. Prostě asi i tak malá hmota plechovek díky setrvačností přetočí servo a dojde k přejetí. Plechovky jsou neseny servem a prakticky šroub protistrany nedotýká uložení, jsou tam tedy minimální odpory. Stačí však celý systém trochu zatížit, brzdit, aby servo muselo vykonávat větší tah a překmitávání zmizí.

Pro ovládání jsem použil:
HW: http://stehlik.net/peti/models/servo.htm
SW: http://stehlik.net/peti/models/servo2.htm

Pokud bych měl realizovat celou segmentovku tak bych asi na ni použil následující materiál:
Hlavní deska: http://dx.com/p/arduino-uno-rev3-development-board-120464
Shield pro připojení serv a komunikace: http://dx.com/p/io-expansion-shield-v5-xbee-sensor-shield-rs485-for-arduino-blue-138847?item=2
Zdroj, stabilizátor: http://dx.com/p/dc-4-40v-to-dc-1-5-35v-voltage-step-down-transformer-126108

Samozřejmě je nutno zdroj nejdříve nastavit na 5V. Jednu sestavu bych použil na jednu segmentovku. Protože sestava má komunikační rozhraní RS485 můžeme tyto sestavy se segmentovkami, skládat vedle sebe a tak jich připojit potřebné množství a pokaždé jiné. Je možno použít volné piny procesoru pro adresaci a tím mít ve všech procesorech stejný program a zároveň možnost opakovat segmentovky o kus dál. Dosah komunikačního rozhraní RS485 je až cca 1000 m, když se dobře nadrátuje. Na Shieldu je i patice pro bezdrátový modul, takže mezi PC a první segmentovkou může být jedno bezdrátové spojení a segmentovky mezi sebou mohou být propojeny přes RS485. Celá sestava z DX vyjde na cca 30USD, pokud se to vyrobí doma na koleně tak to bude samozřejmě ještě méně.

Zkušební segment.



Přeji případným stavitelům hodně úspěchů.

Ukázka segmentovky simulované v software.



Segmentovky jsou nejlépe vidět v čase 0:29, 1:07, 1:15.

Ukázka funkční časomíry.



Segmentovky jsou nejlépe vidět v čase 0:29, 1:07, 1:15.