Modelářské hodiny

Každý člověk, tedy skoro každý, potřebuje ke svému životu hodiny. Tedy přístroj který ukazuje s větší či menší přesnosti aktuální čas. Různé profese využívají hodiny v různém provedení přizpůsobené pro jejich specifické použití. Případně mohou hodiny sloužit i jako bytový doplněk pro zkrášlení interiéru či pro prezentaci svého majitele. Samozřejmě existují hodiny i jako technické zajímavosti.


Hodiny Při procházení internetem jsem na jedny zajímavé hodiny narazil. Mohou reprezentovat svého majitele, jeho technické zaměření a poskytují další možnosti pro své vylepšování. Hodiny jsem našel zde http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RRDrGyiFln0 . Po chvíly jejich pozorování jsem se rozhodl si je vyzkoušet.

Elektronika Pro realizaci hodin jsem použil elektroniku pro ovládání serv z PC, kterou jsem zde již publikoval.
Ovládání serv pomocí PC.
Ovládání serv pomocí PC, upravený program.
Úprva programu pro PC byla jednoduchá, pouze 11 řádků. V programu je přidán check box s popiskou "Hodiny". Pokud je zaškrtnut zároveň s check boxem "Zapnuto", tak program realizuje na servech 1 až 6 hodiny včetně kalendáře. Na prvním servu jsou sekundy a na dalších postupně minuty, hodiny, dny, měsíce a rok, rok je od 0 do 9


Jiná varianta Nejednoduší provedení je vidět na videu. Serva jsou přilepeny na kraj stolu lepící páskou. Přes ně je nasazen papír s namalovanou stupnici. Samozřejmě je nekonečně možnosí k vylepšení vzhledu. Hlavně nezapomeňte že chod serva je poměrně razantní a pokud není, zejména sekundová, ručička dostatečně tuhá dokáže se pěkně rozkmitat a servo i odlepit.
Podobné hodiny je možno vidět zde , je použito jen jedno servo a nevyžadují připojení PC.
Přeji příjemnou zábavu, pokud se tedy rozhodnete vyzkoušet si tyto nebo obdobné modelářské hodiny.


Software Program pro ovládání hodin z PC.